UNCLE’S GAMES CROSSROADS PRO TOUR ATLANTA PPTQ TOP 8 DECKLISTS

Our Bellevue Crossroads Mall store hosted a Magic Preliminary Pro Tour Qualifier on July 16th, 2018, and we are happy to share the decklist from our top 8 competitors. Congratulations to everyone who came out and played with us!

1st Place, DeQuan Watson: Mono Green

Main board:
1 Skysovereign, Consul Flagship
2 Heart of Kiran
4 Blossoming Defense
4 Ripjaw Raptor
1 Rhonas the Indomitable
3 Resilient Khenra
4 Thrashing Brontodon
2 Rishkar, Peema Renegade
2 Ghalta, Primal Hunger
4 Llanowar Elves
2 Walking Ballista
4 Steel Leaf Champion
3 Untamed Kavu
1 Nissa, Vital Force
4 Hashep Oasis
1 Memorial to Unity
18 Forest

Sideboard:
2 Aethersphere Harvester
2 Lifecrafter’s Bestiary
2 Carnage Tyrant
3 Fleetwheel Cruiser
3 Nature’s Way
2 Crushing Canopy
1 Skysovereign, Consul Flagship

2nd Place, Christopher Whaley: Esper 

Mainboard:
4 Island
4 Swamp
1 plains
1 Field of Ruin
1 Evolving Wilds
4 Aether Hub
1 Glacial Fortress
1 Isolated Chapel
2 Irrigated Farmland
4 Fetid Pools
4 Drowned Catacomb
2 Search for Azcanta
4 Fatal Push
4 Vraska’s Contempt
1 Lost Legacy
3 Glimmer of Genius
1 Cast Down
1 Supreme Will
1 Forsake the Worldly
2 Aether Meltdown
3 Teferi, Hero of Dominaria
1 The Scarab God
3 Torrential Gearhulk
4 Disallow
2 Syncopate
1 Essence Scatter

Sideboard:
3 Negate
4 Knight of Malice
2 Duress
1 Arguel’s Blood Fast
1 Die Young
1 Cast Down
2 Shielded Aether Thief
1 Settle the Wreckage

3rd – 4th, Logan Bassett: Mardu Vehicles 

Mainboard:
1 Cast Out
3 Hazoret the Fervent
2 Chandra, Torch of Defiance
3 Unlicensed Disintegration
2 Depala, Pilot Exemplar
2 Pia Nalaar
1 Cut // Ribbons
4 Veteran Motorist
4 Scrapheap Scrounger
4 Heart of Kiran
2 Shock
4 Bomat Courier
4 Toolcraft Exemplar
1 Canyon Slough
2 Aether Hub
3 Spire of Industry
3 Clifftop Retreat
4 Mountain
3 Plains
4 Inspiring Vantage
4 Concealed Courtyard

Sideboard:
2 Duress
2 Chandra’s Defeat
1 Cut // Ribbons
2 Doomfall
1 Gideon of the Trials
2 Settle the Wreckage
1 Karn, Scion of Urza
2 Glorybringer
1 Hour of Devastation
1 Angrath, the Flame-Chained

3rd – 4th, Zachary Brady: Tertiary Deck “A” 

Mainboard:
4 Karn, Scion of Urza
4 Seal Away
4 Ixalan’s Binding
4 Cast Out
3 Baffling End
4 Orazca Relic
3 Treasure Map
3 Fumigate
2 Approach of the Second Sun
2 Sorcerous Spyglass
1 Invoke the Divine
1 Settle the Wreckage
15 Plains
4 Zhalfirin Void
2 Arch of Orazca
2 Scavenger Grounds
2 Field of Ruin

Sideboard:
4 History of Benalia
4 Walking Ballista
4 Regal Caracal
1 Gideon of the Trials
1 Fumigate
1 Invoke the Divine

5th – 8th, Kent Ketter: Mono Red 

Mainboard:
4 Bomat Courier
4 Soul-Scar Mage
3 Kari Zev, Skyship Raider
4 Scrapheap Scrounger
4 Goblin Chainwhirler
4 Rekindling Phoenix
4 Hazoret the Fervent
1 Glorybringer
3 Abrade
3 Shock
2 Lightning Strike
4 Dragonskull Summit
20 Mountain

Sideboard:
1 Canyon Slough
1 Cut // Ribbons
1 Abrade
2 Glorybringer
3 Fight with Fire
3 Chandra, Torch of Defiance
4 Chandra’s Defeat

5th – 8th, Peter Kim: Esper 

Mainboard:
4 Torrential Gearhulk
3 Teferi, Hero of Dominaria
1 Cast Down
4 Disallow
3 Essence Scatter
4 Fatal Push
1 Forsake the Worldly
4 Glimmer of Genius
3 Syncopate
4 Vraska’s Contempt
2 Search for Azcanta
3 Island
4 Swamp
4 Drowned Catacomb
4 Fetid Pools
2 Field of Reality
3 Glacial Fortress
4 Irrigated Farmland
3 Isolated Chapel

Sideboard:
2 Cast Down
1 Forsake the Worldly
1 Hour of Glory
1 Jace’s Defeat
3 Negate
2 The Scarab God
2 Arguel’s Blood Fast
1 Duress
2 Glint-Sleeve Siphoner

5th – 8th, Wardon Weltsey: Esper Control 

Mainboard:
3 Vraska’s Contempt
1 Commit // Memory
3 Torrential Gearhulk
2 Settle the Wreckage
2 Glimmer of Genius
1 Hieroglyphic Illumination
4 Disallow
2 Search for Azcanta
1 Pull from Tomorrow
1 Essence Scatter
1 Negate
2 Cast Down
4 Fatal Push
3 Syncopate
1 Doomfall
3 Teferi, Hero of Dominaria
4 Fetid Pools
2 Irrigated Farmland
3 Isolated Chapel
1 Memorial to Genius
4 Aether Hub
4 Drowned Catacomb
3 Glacial Fortress
1 Field of Ruin
2 Island
1 Plains
1 Swamp

Sideboard:
2 Authority of the Consuls
2 Negate
3 Duress
4 Glint-Sleeve Siphoner
1 Settle the Wreckage
1 The Scarab God
2 Invoke the Divine

5th – 8th, Matt Varnier: U/W 

Mainboard:
1 Arch of Orazca
3 Field of Ruin
4 Glacial Fortress
1 Ipnu Rivulet
4 Irrigated Farmland
6 Island
2 Meandering River
1 Memorial to Genius
5 Plains
3 Torrential Gearhulk
2 Approach of the Second Sun
2 Blink of an Eye
1 Commit // Memory
4 Disallow
2 Essence Scatter
2 Fumigate
2 Hieroglyphic Illumination
1 Negate
3 Settle the Wreckage
2 Syncopate
1 Cast Out
1 Gideon of the Trials
2 Seal Away
2 Search for Azcanta
3 Teferi, Hero of Dominaria

Sideboard:
1 Aether Meltdown
2 Crook of Condemnation
1 Gideon of the Trials
3 History of Benalia
2 Invoke the Divine
2 Karn, Scion of Urza
1 Lyra Dawnbringer
3 Negate